Flysurfer – high performance kites til vands og til lands
Tyske Flysurfer har fra starten gået deres egne veje indenfor kitesurf og snowkiting med deres high-performance foilkites. Med den tidligere paragliding mester Armin Hirch ved roret, mottoet ”Every day is a kite day” og den velkendte tyske grundighed har FS gang på gang hævet standarden for hvad en (foil) kite kan yde.
FS har produceret en lang række vand-, land- og snow-kites i uhørt høj kvalitet, og har vundet en trofast fanskare herved, blandt andet via deres "free repair service", som er helt unik i kitebranchen. Flysurfer har, som noget nær det eneste kitemærke, eget reparations-center i Tyskland, hvor alle dele af kiten kan udskiftes med original dele, således at reparationer ikke kan ses eller påvirker kitens flyvegenskaber.
Kiten uden pumpe (som stadig flyder)
De fleste kitesurfere har haft en en foilkite mellem hænderne da de var på kitekursus, nemlig i form af en træner-kite. De to-linede trainerkites er konstrueret med selvoppustelige åbne luftceller hvor formen på kiten gives af de mange bridles linerne monteres på.
En foilkite med åbne celler har gode flyveegenskaber i let vind, men flyder til gengæld ikke ovenpå hvis den crashes i vand – cellerne fyldes simpelthen med vand. En foilkite til vandbrug er skabt med lukkede selvoppustelige luftceller, som gør at kiten flyder ovenpå vandet når man crasher den. Da kiten flyder ovenpå vandet kan den relaunches, og man kan kitesurfe videre. Dette svarer til de traditionelle tubekites, som har blærer der skal pumpes og et enkelt lag stof til at fange vinden
Fordele: Vægt, performance, ingen pumpe og flere anvendelsesmuligheder
Foilkitens fordele er den lave vægt, fordi den er konstrueret uden blærer og pumpesystem (som udgør en betragtelig del af en tubekites samlede vægt), og den meget effektive aerodynamiske form, som har gjort (især) Flysurfers store kites på 19 og 21 m2 til de kendte ”letvindsmaskiner”. Især en sommer som den danske, hvor maj-juni-juli-august ofte byder på høje vandtemperaturer (men lave vindstyrker).
HVis du vil være sikker på at kunne sejle på din næste ferie sydpå, så kan Flysurfers 21 m² letvindsmonster, Silverarrow, lejes til ferien! Skriv til info@kitecph.dk for yderligere info.
Den effektive aerodynamiske form giver samtidig en foilkites langt større effektivt areal end en tilsvarende tubekite, hvorved man kan sejle med en mindre kitestørrelse, som reagerer og styrer hurtigere – og derfor er sjovere at sejle.
Herudover er det en del hurtigere at sætte en foilkite op end en tubekite, da der ikke skal pumpes, og fordi linerne og bommen forbliver, og når man først har vænnet sig til unpack-launch-GO
Endelig har kiten fordele på land, hvor en blæren i tubekites er sårbar overfor punktering ved kontakt med siv, strå o.lign, og iøvigt nemt kan bruges sammen med landboards eller til snowkiting.
Indenfor snowkite dominerer Flysurfer billedet til et af verdens hårdeste snowkiteløb, nemlig Vake løbet i Norge, også kendt som VM i langdistance snowkite.
Speed3 Flysurfer foil
Speed3 rykker grænsen for hvor lidt vind man kan sejle i, og hvor høj performance en foil kan give. Fås både i standard og Deluxe (ultra letvægts) udgave. Vil du være sikker på at kunne sejle på din ferie sydpå?
Lej en 21 m² Silverarrow til ferien! Skriv til info@kitecph.dk for yderligere info. Pris: DKK 12.130,00
5.
Speed4 Flysurfer foil
Speed4 er opfølgerens til Flysurfers kæmpesucces, Speed3, som har domineret markedet for foilkites til vandbrug totalt de sidste 3-4 år. Mere hangtime, mere depower, mindre drag, mindre vægt, simplere bridle system højere performance. Perfekt til vand-, land- og snowkiting. Pris: DKK 10.610,00
6.
Viron Flysurfer foil
Kort og godt den mest stabile og brugervenlige foilkite du kan finde. Lige meget om du vil bruge den på land eller vand, er VIRON et hit.! Pris: DKK 3.860,00
KiTECPH - Havkajakvej 8 - 2300 København S Tlf. 2784 8080 - E-mail: butik@kitecph.dk - CVR-nummer: 30909399